آیا تا بحال دوست یا آشنایی به شما که دارید یکی از گرایش های مدیریت را می خوانید گفته است آخر که درستان تموم شد چه خواهید شد؟ جالبترین چیزی که به من گفتند این بود که آیا مدیر مدرسه می شوم یا نه ؟ در واقع تصور عموم مردم از رشته مدیریت این است که به نوعی شما دارید درس می خوانید تا در آینده مدیر شوید و برای همین هم است که با تعجب و تردید به شما می نگرند و خیلی باورشان نمی شود که شما قرار باشد مدیر شوید!!!!

رشته مدیریت چیست و واقعاً دانشجویان آن برای چه کاری تربیت می شوند؟ ابتدا که وارد دانشگاه می شوید در درس اصول مدیریت کلی بحث می شود که مدیریت علم است یا هنر و به نظر من از همین جا خلط مبحث آغاز می شود ! در واقع نمی دانم خود ما ها، اهالی این رشته به این بحث دامن زده ایم یا اینکه برای جواب دادن به تردیدهای دیگران بحث را شروع نموده ایم.

به هر حال پس از مدتی که از درس خواندن در دانشگاه گذشت یا اینکه وارد محیط کار شدید کاملاً متوجه خواهید شد که همه این حرفها و یا تصورات فقط حرف بوده و و هیچ جایگاه، پست یا مقام عالی برای شما در نظر گرفته نشده است.


رشته مدیریت چیست ؟

بهترین جوابی که به این سوال می توان داد این است که رشته مدیریت، رشته مطالعه سازمان است. سازمان بخش مهم و انکارناپذیر زندگی امروز ما است و جامعه جهت بکارگیری، استفاده و مطالعه این بخش بسیار مهم و دیگر غیر قابل منفک از زندگی اجتماعی احتیاج به افرادی دارد که به توانند کلیه ابعاد این پدیده را مطالعه و درباره نحوه تعامل با آن اظهار نظر کنند. در واقع همانگونه که روانشناس برای مطالعه و بررسی انسان، اقتصاد دان برای مطالعه و بررسی اوضاع اقتصادی بکار گرفته می شوند یک مدیر هم !!!! برای مطالعه و اظهار نظر در مورد وضعیت پدیده ای تحت عنوان سازمان مورد نیاز است. در واقع کلیه عناوینی که در بالا ذکر گردید همه با آنچیزی که از آن استنباط می شود مرتبط بوده الا واژه مدیر. در واقع اینجا هیچ واژه مناسبی برای توصیف و اطلاق به فردی که به مطالعه سازمان و کلیه امور مربوط بدان می پردازد وجود ندارد.

به عبارت بهتر باید گفت تمام کسانی که کلیه گرایش های مدیریت را می خوانند ، در واقع خود را برای مطالعه، بررسی و کار در یک سازمان اعم از دولتی، خصوصی عمومی یا غیر انتفاعی آماده می کنند تا کلیه امور مربوط به سازمان اعم از منابع انسانی ، سیستم ها و روشها، مالی، ... را رتق و فتق نمایند.

با تمام این تفاصیل به نظر من رشته مدیریت یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است که دامنه کاری و مطالعاتی بسیار وسیع و نیز گسترده ترین حوزه اشتغال را دارد که به قول معروف به افرادی که مثل شما این رشته را خوانده اند از سازمان انرژی اتمی گرفته تا سازمان تبلیغات اسلامی نیاز است. امیدوارم افرادی که این رشته را خوانده اند هیچ گاه پشیمان نبوده و از انتخاب خود راضی باشند.
نوشته شده توسط حمید در یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ ساعت 7:54 | لینک ثابت |
 
business articles